Jak mieć więcej czasu?

Cześć!

Wiele osób zastanawia się jak mieć więcej czasu. Jak upchnąć wszystkie zadania aby ze wszystkim się wyrobić i móc wieczorem spokojnie usiąść i się zrelaksować. Czy w ogóle jest możliwe wygospodarowanie codziennie dodatkowych kilku godzin? Przedstawię kilka moich sposobów, których stosowanie pozwala mi na zrobienie więcej niż bym przypuszczała, że mogę zrobić.

Wczesne wstawanie

Wiem doskonale jakie to trudne zacząć wstawać wcześniej, ale to dobry sposób aby podarować sobie nieco więcej czasu. Rano nikt nie przeszkadza, jest cicho i na spokojnie można wykonać kilka ważnych zadań. Takie produktywne poranki mogą być motywacją na resztę dnia, bo szkoda będzie marnować dobrze zaczęty dzień. Przy wczesnym wstawaniu trzeba jednak pamiętać aby nie kłaść się zbyt późno – nie chodzi przecież o to żeby zrywać się rano niewyspanym, ale wysypiać się zgodnie z naszym zapotrzebowaniem.

Plan dnia

Spisanie planu dnia pomoże w organizacji, a szczególnie wtedy gdy nie wiesz co robić. Dzięki zapisanym zadaniom o niczym nie zapomnisz. Zadania można od razu pogrupować, np. wyjście na pocztę połączyć z zakupami, w drodze można jeszcze wykonać telefon do koleżanki.

Wyznaczenie czasu na działanie

Niektóre zadania lubią przeciągać się w nieskończoność – zaczynasz sprzątać i zamiast 15 minut czas rozwleka się do godziny? W takich sytuacjach warto nastawić minutnik, który będzie mobilizował nas do działania. W momencie gdy wiemy, że mamy ograniczony czas działamy szybciej i efektywniej. Ten sposób może się też sprawdzić w pracy pod warunkiem, że jesteśmy w stanie realnie oszacować potrzebny czas.

Czas na odpoczynek

W swoim planie znajdź czas na odpoczynek. Jeśli będziesz pracować ciągiem przez kilka godzin to nic dobrego z tego nie wyniknie. Jeśli masz możliwość wyjdź na spacer, rozprostuj się. Jeśli pracujesz w domu możesz poświęcić 15 minut na porządki w kuchni i przygotowanie herbaty. Odpoczynek od pracy umysłowej może stanowić inny punkt z listy zadań, typu wstawienie prania. W ten sposób pozwolisz na odpoczynek swojego mózgu, a przy okazji rozruszasz się.

Bycie offline

Masz do wykonania papierkową robotę, do której nie ma potrzeby korzystania z internetu? Najlepiej wyłącz komputer. A jeśli pracujesz na komputerze pozostaw otwarte tylko te dokumenty, z których korzystasz. Zamknij wszystkie strony internetowe czy pocztę. Nie pozwól aby internet Cię rozpraszał.

Multitasking

Multitasking to coś co uwielbiam i szczerze polecam. W trakcie sprzątania, spaceru czy w drodze do pracy możesz słuchać podcastów lub audiobooków. Taki nawyk pozwala na przeczytanie (a raczej przesłuchanie) wielu książek, na które zwykle nie ma się czasu. Ostatnio zaczęłam stosować tę zasadę podczas gotowania i muszę przyznać, że czas szybko leci.

Zastosowanie się do tych wskazówek może pomóc wygospodarować nieco więcej czasu. Dajcie znać jak Wam idzie organizacja i czy macie może jeszcze jakieś inne sprawdzone sposoby?

 Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka.

Pozdrawiam

 

Powiązane posty

Może zainteresuje Cię także:

  • Z własnego doświadczenia wiem, że mój dzień jest najbardziej produktywny, kiedy zacznę go najwcześniej. Moja sobota nie rozwleka się pod warunkiem, że na nogach będe już przed 8 rano. Mam wtedy czas na spokojne śniadanie, rozplanowanie weekendowych obowiązków, a na koniec dnia – na totalny relaks.
    Wychodzę z założenia, że najpierw trzeba napić się mocnej kawy, aby wieczorem zasmakować szampana 🙂
    Powodzenia! 🙂

    • Dokładnie, jak za późno wstanę to tylko czuję presję ilości rzeczy do zrobienia.

  • ja próbowałam wielu sposobów ale po prostu organizacja czasu nie jest dla mnie. Musi mi się palić pod tyłkiem i dopiero się zabieram do roboty.