Jak zrobić księgę gości lub ozdobić album?

Cześć

Do zrobienia weselnej księgi gości zainspirowały mnie zdjęcia z internetu. Cena podobnych albumów była jak dla mnie nieproporcjonalna do produktu, a projekt który mi się podobał nie wydawał się wcale skomplikowany. Postanowiłam kupić pusty album ze sztywnymi kartami na kołach i przyozdobić go samodzielnie.

Pomysł ten świetnie sprawdzi się nie tylko do dekoracji księgi gości, ale także albumów czy notesów. Dzięki niemu można fajnie odświeżyć okładki, które zdążyły się znudzić.

Potrzebne materiały:

 • notes ze sztywnymi kartami
 • wstążka
 • linijka
 • nożyczki
 • ołówek
 • gumka
 • taśma dwustronna
 • 3 kartki

Instrukcja

 1. Zmierz strony swojego albumu. Odejmij około 1,5 cm z każdej strony aby swobodnie przykleić późniejsze wydruki.

2. Przygotuj w programie graficznym okładkę przednią i tylną oraz pierwszą stronę. Ja odtworzyłam to co znalazłam wcześniej – przepisałam tekst, dobrałam odpowiadające mi czcionki i znalazłam pasującą grafikę. Wszystko poustawiałam tak aby pasowało do wymiarów mojego notesu.

3. Wydrukuj swój projekt. Jeśli nie masz drukarki, która zrobi to w dobrej jakości możesz skorzystać z usług punktu ksero.  Dobrałam papier z delikatną fakturą, ale z powodzeniem można skorzystać ze zwykłego.

4. Przytnij kartki do ustalonych wymiarów i podklej je z tyłu taśmą dwustronną.

 

5. Bardzo ostrożnie przyklejaj kartki na środku stron.

6. Pora na dokończenie okładki. Wytnij trzy paski wstążki – ich długość musisz dopasować do okładki, tak aby wstążka otaczała ją całą z jednej i drugiej strony. Jeden z pasków zwiąż w kokardkę. Jeśli wstążka jest pomięta to ostatni moment aby ją przeprasować, inaczej będzie wyglądać nieestetycznie. Ja zrobiłam to prostownicą.

7. Przyklej jeden kawałek wstążki za pomocą taśmy dwustronnej na przód okładki. Wstążkę przeciągnij przez tył strony i sklej drugi koniec.

8. Wytnij kółka, z napisami, które nakleisz na wstążkę. Nie przygotowałam sobie gotowych kółek w programie żeby nie zostały mi ślady po wycinaniu dlatego odrysowuję koło od taśmy dwustronnej. Po wycięciu zmazuję ołówek. Gotowe koło podklejam taśmą.

 

9. Naklejam kółko w odpowiednie miejsce i podklejam taśmą kokardkę. Świetnie sprawdziłby się tu klej na gorąco.

10. Mocuję kokardę i przód gotowy!

Tył przyozdabiam analogicznie pomijając kokardę.

Ze względu na to, że jest to weselna księga gości pozostałe strony zostają puste na zapisanie życzeń czy innych ciepłych słów. Aby jednak nie było nudno postawię obok naklejki, które pięknie przyozdobią kartki.

Myślę, że taka dekoracja przyozdobi pięknie niejeden notes. Dajcie znać w komentarzach czy lubicie takie DIY?

Zapraszam na mój instagram @oszczednica.pl oraz do polubienia mnie na facebooku gdzie informuję o nowych postach.

Pozdrawiam

Powiązane posty

Może zainteresuje Cię także:

 • Bardzo ładny projekt – uwielbiam takie ręcznie robione dodatki na weselach jak właśnie księga gości, winietki lub albumy. Nadają całemu wydarzeniu niesamowitego charakteru i są świetną pamiątką. 🙂 A swoje notesy również lubię przyozdabiać. 🙂

 • Super pomysł, wygląda pięknie i wychodzi taniej 🙂 Sama również bardzo lubię takie projekty 🙂

 • bardzo mi się podoba, a co ważne to wygląda to bardzo profesjonalnie 🙂

  • admin

   Dziękuję, a wykonanie wcale nie jest trudne 🙂